Mało kto wie, że 31 maja uznawany jest za "Dzień Bociana". Bocianie święto obchodzone jest w Polsce od 2003 roku, dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura". Współpracujący od wielu lat z Grupą ENERGA przyrodnicy, chcą w ten sposób zwrócić uwagę na zagrożenie i potrzebę ochrony ptaków. W tym roku szczególnie na konieczność zbierania sznurków, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla młodych boćków. Z okazji obchodów ?Dnia Bociana? w całym kraju odbywają się różnego rodzaju bocianie wydarzenia, m.in. spotkania, festyny, prelekcje, przedstawienia, rajdy rowerowe, wycieczki, plenery i wystawy.
Polskę zasiedla niemal jedna czwarta światowej populacji bociana białego. Niestety liczebność tego gatunku co roku ulega wahaniom, zmienia się także zasiedlony przez nie obszar i dostęp do zasobów pokarmowych. Wszelkie zmiany w środowisku mają pośredni wpływ na efekty lęgów. Dlatego od kilku lat Grupa ENERGA prowadzi aktywne działania z zakresu ochrony bociana białego, montując platformy pod bocianie gniazda i współpracując z PTPP ?pro Natura?.
Przełom maja i czerwca to okres, kiedy najwięcej bocianich piskląt przychodzi na świat. Nagłe zmiany pogody, burzowa aura i wiatry, które w tych dniach występują w całej Polsce, sprzyjają niestety wypadkom z udziałem młodych bocianów.
Widzisz bociana potrzebującego pomocy? Zadzwoń!
Jednym z przykładów wspólnej aktywności energetyków i przyrodników jest specjalny punkt informacyjny 801 BOCIAN (801-26-24-26). Na bezpłatnej infolinii specjaliści z zakresu ochrony bociana białego udzielają porad, zwłaszcza w przypadku poszkodowanych ptaków, czy zagrożonych gniazd. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00, zgłoszenia można także kierować e-mailowo na adres [email protected].
- W związku z zaangażowaniem ludzi w pomoc boćkom, z całego kraju otrzymywaliśmy prośby o wsparcie i interwencje. Stąd pomysł na ogólnopolski, bezpłatny punkt, w którym osoby znające prawne i praktyczne aspekty pomocy ptakom, będą udzielać kompetentnej porady, a w razie potrzeby pomocy ? powiedział Jarosław Kozłowski, koordynator współpracy ENERGA SA z przyrodnikami. Do tej pory z naszego punktu informacyjnego skorzystało blisko 1.000 osób, chcących nieść pomoc ptakom. Mamy nadzieję, że miłośnicy i obserwatorzy przyrody będą mieli jak najmniej powodów by dzwonić na 801 BOCIAN, jednak gdy tylko sytuacja tego wymaga, przyrodnicy z ?pro Natury?, są do dyspozycji ? dodaje.
Zbieraj sznurki - chroń bociany
Jednym z zagrożeń bocianiego życia są sznurki, które ptaki wykorzystują jako materiał do budowy gniazd. Stanowią one śmiertelne zagrożenie dla piskląt. Statystyki z Wielkopolski wskazują sznurki, jako powód zgonu aż 10 proc. młodych bocianów.
- Przynoszony do gniazd sznurek oplątuje się wokół nóg piskląt, co może prowadzić do bardzo poważnych infekcji, a w konsekwencji do obumierania tkanek, zakażeń i utraty nóg. W niektórych przypadkach ?przywiązane? sznurkiem do gniazd pisklęta nie są w stanie z nich odlecieć i giną z wyczerpania, chorób i głodu - mówi Magdalena Niedźwiedź, PTPP ?pro Natura". ? W przypadku zauważenia bociana wymagającego pomocy, prosimy o kontakt z naszą infolinią. W zależności od terenu zdarzenia, my, lub współpracujący z nami w całej Polsce przyrodnicy, udzielimy informacji, jak pomóc poszkodowanym ptakom ? dodaje.
Każdy może w prosty sposób włączyć się w ochronę boćków. Wystarczy w trakcie spacerów na wsi (w czasie weekendowych, czy wakacyjnych wyjazdów), zbierać pozostawione na polach nylonowe sznurki. Wyrzucając następnie plastikowe śmieci do pojemników do segregacji odpadów dbamy zarówno o czystość, jak i o środowisko, w tym bociany.
Bezpieczne ?gniazda pod napięciem?
Od blisko 20 lat energetycy spółki ENERGA Operator montują specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia oraz pomagają chronić bocianie życie.
Na zainstalowanych przez ENERGĘ platformach obecnie gniazduje ponad 18 tysięcy ptaków, czyli około 20 proc. populacji wszystkich przylatujących do Polski osobników. Platformy zapewniają ochronę bocianom, które zakładają gniazda bezpośrednio na słupach elektrycznych.
Bociany online!
Obok pomocy i obserwacji bocianów Grupa ENERGA oraz PTPP ?pro Natura? udostępniają w Internecie materiały i informacje popularyzujące wiedzę o tych ciekawych i powszechnie lubianych zwierzętach. Wszyscy sympatycy i miłośnicy czerwononogich ptaków mogą korzystać z internetowej bazy wiedzy na temat bocianów ? www.Bocianopedia.pl. Serwis powstał dzięki Zbigniewowi Jakubcowi oraz Przemysławowi Szymońskiemu, autorom książki "Bociany i boćki", którzy postanowili udostępnić swoje opracowanie nt. życia i zwyczajów tych ptaków także na stronach www.
Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych oraz ciekawostek na ich temat można znaleźć także na www.dbajobociany.pl, www.facebook.com/dbajobociany oraz www.bociany.pl.
***
Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc. Charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. Energia zielona powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.
ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA dla Przyrody.
dostarczył infoWire.pl