Najlepsza okazała się łódka Włochów, których przybycie na regaty było niespodzianką. Na drugim i trzecim miejscu sklasyfikowane zostały jednostki studentów z Niemiec. Jutro ostatni dzień International Waterbike Regatta – o godz. 10 parada łodzi na Motławie.
Przez całą sobotę zmaganiom łodzi – zaprojektowanych i zbudowanych przez studentów, a napędzanych siłą mięśni – przyglądali się z nabrzeża gdańszczanie i turyści. Ostatecznie w klasyfikacji noty trzech zwycięskich łódek dzieliło jedynie po jednym punkcie. Łódka studentów Politechniki Gdańskiej – ubiegłoroczny zwycięzca regat w Istambule – uplasowała się, z identyczną liczbą punktów jak jednostka niemiecka, na trzecim miejscu. Gościnność jednak nakazała przyjąć gdańszczanom czwarte miejsce na rzecz zwycięstwa Niemców.
– Pucharu nie obroniliśmy, ale podjęliśmy wyzwanie. Na przyszły rok będziemy chcieli ulepszyć naszą łódkę i zbudować jedną nową – mówi Bartosz Puchowski, prezes KORAB, współorganizującego regaty, student V roku, odpowiedzialny za przygotowanie łódek, a jednocześnie uczestnik zawodów. – Mimo tego, że nie wygraliśmy, jesteśmy bardzo zadowoleni. Przygotowanie regat było dla nas ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, a zbieramy wiele pochwał. Liczy się dobra zabawa.
W kuluarach miasteczka regatowego zasłyszeliśmy, nieoficjalnie oczywiście, że przyszłoroczne International Waterbike Regatta odbędą się w Chorwacji.
W niedzielę ostatnia szansa na obejrzenie łódek na wodzie. Paradę zaplanowano na godz. 10. Zapraszamy na nabrzeże między Żurawiem a Targiem Rybnym.
International Waterbike Regatta to międzynarodowe regaty łodzi napędzanych siłą mięśni. Corocznie do rywalizacji przystępują studenci czołowych uczelni technicznych z całej Europy. To już dwudziesta ósma edycja imprezy. Poprzednie odbyły się m.in. w Berlinie, Bremie, Genewie, Delft, Flensburgu, Hamburgu, Stambule, Triestcie, Trondheim, Goeteborgu i Zagrzebiu. Gdańsk dwukrotnie już gościł uczestników regat, w 1991 i 1997 roku.
Organizatorem regat jest Wydział Okrętownictwa i Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej oraz politechniczne Koło Naukowe Studentów Technik Okrętowych KORAB.
Historia Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB jest równie długa, jak Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, jedynego wydziału w Polsce, który od 1945 roku nieprzerwanie kształci inżynierów w specjalnościach okrętowych. KORAB zrzesza zarówno studentów starszych lat, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę.
Kontakt z organizatorem: Bartosz Puchowski, tel. 0600/412 902
Parada łódek na zakończenie regat: niedziela, godz. 10, Motława
Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl