Wiadomości branżowe

Solidarność w bibliotecznej sieci

Nie wychodząc z domu przez Internet przeglądnąć można katalogi książek i czasopism publicznych uczelni Trójmiasta i niemal wszystkich działających tu instytutów badawczych. 17 grudnia do systemu przyłączy się Europejskie Centrum Solidarności. Umowę w tej sprawie podpiszą: rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, o. Maciej Zięba OP. Zapraszamy: 17 grudnia, godz. 11.45, gabinet rektora. Członkami Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego – do którego przystępuje Europejskie Centrum Solidarności – są publiczne uczelnie Trójmiasta i niemal wszystkie działające tu instytuty badawcze. Po siedmiu latach działania Trójmiejski Zespół Biblioteczny dysponuje 200 tysiącami opisów bibliograficznych, ponad 500 tysiącami egzemplarzy książek i czasopism oraz ponad 50 tysiącami czytelników zarejestrowanych i korzystających z systemu bibliotecznego. Przedsięwzięciu temu służy system biblioteczny VTLS VIRTUA, który pozwala gromadzić, katalogować dokumenty i udostępniać informację biblioteczną o zbiorach. Korzyści są ogromne.– Siedząc przed komputerem w domu sprawdzić można, w

Nie wychodząc z domu przez Internet przeglądnąć można katalogi książek i czasopism publicznych uczelni Trójmiasta i niemal wszystkich działających tu instytutów badawczych. 17 grudnia do systemu przyłączy się Europejskie Centrum Solidarności. Umowę w tej sprawie podpiszą: rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, o. Maciej Zięba OP. Zapraszamy: 17 grudnia, godz. 11.45, gabinet rektora.

Członkami Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego – do którego przystępuje Europejskie Centrum Solidarności – są publiczne uczelnie Trójmiasta i niemal wszystkie działające tu instytuty badawcze. Po siedmiu latach działania Trójmiejski Zespół Biblioteczny dysponuje 200 tysiącami opisów bibliograficznych, ponad 500 tysiącami egzemplarzy książek i czasopism oraz ponad 50 tysiącami czytelników zarejestrowanych i korzystających z systemu bibliotecznego. Przedsięwzięciu temu służy system biblioteczny VTLS VIRTUA, który pozwala gromadzić, katalogować dokumenty i udostępniać informację biblioteczną o zbiorach. Korzyści są ogromne.

– Siedząc przed komputerem w domu sprawdzić można, w której bibliotece znajduje się interesująca nas książka. Mało tego, dowiemy się czy można ją wypożyczyć czy przeczytać tylko w czytelni. A jeśli już wypożyczyć, to czy znajduje się teraz w magazynie czy też została wypożyczona. Ogromnym udogodnieniem jest fakt, że on-line można książkę zarezerwować – mówi Bożena Hakuć, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej.

Oprogramowanie VIRTUA to przedsięwzięcie globalne. Posiada ponad 900 instalacji w 32 krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii czy Szwecji. W Polsce korzysta z tego systemu ok. 30 bibliotek naukowych. Wspólnym wysiłkiem bibliotek polskich zgromadzono ponad milion opisów bibliotecznych.

Pierwsze rekordy zasobów ECS widoczne będę w katalogu już na początku przyszłego roku.

Zapraszamy: 17 grudnia, godz. 11.45, gabinet rektora, piętro I Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w Gdańsku Wrzeszczu.

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Co gastronomicy z Władysławowa i Helu robią z tłuszczem po smażeniu fląder?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy