Wiadomości branżowe

Tysiąc żurawi od Politechniki Gdańskiej dla Japonii

Stara japońska legenda mówi, że temu, kto ułoży tysiąc żurawi spełni się jedno marzenie – będzie żył długo, a jeśli jest chory, wyzdrowieje. Zapraszamy do akcji składania symbolicznych papierowych ptaków na znak solidarności z narodem japońskim dotkniętym niszczącą siłą trzęsienia ziemi.Żurawie origami składane z papieru w siedmiu kolorach tęczy, zostaną zawieszone  na dziedzińcu południowym na konstrukcji z żyłek na wysokości około 10 metrów. Warto wspomnieć, że pomysł takiej ekspozycji ma również swoje uzasadnienie w japońskiej tradycji. Ma nawet swoją nazwę – sembazuru, co oznacza dosłownie tysiąc żurawi origami nawleczonych na sznur. Nić łącząca żurawie jest dla nas symbolem więzi między ludźmi. Instalacja będzie rosła systematycznie z dnia na dzień od 26 do 28 maja. Każdy z nas może mieć udział w tym pięknym dziele.– Ważnym elementem instalacji jest możliwość oglądania jej z trzech perspektyw – tłumaczy Dominika Falkowska, studentka V roku architektury, projektantka instalacji. – Od dołu, z dziedzińca, uczestnicy będą mogli

Stara japoÅ„ska legenda mówi, że temu, kto uÅ‚oży tysiÄ…c żurawi speÅ‚ni siÄ™ jedno marzenie – bÄ™dzie żyÅ‚ dÅ‚ugo, a jeÅ›li jest chory, wyzdrowieje. Zapraszamy do akcji skÅ‚adania symbolicznych papierowych ptaków na znak solidarnoÅ›ci z narodem japoÅ„skim dotkniÄ™tym niszczÄ…cÄ… siÅ‚Ä… trzÄ™sienia ziemi.

Å»urawie origami skÅ‚adane z papieru w siedmiu kolorach tÄ™czy, zostanÄ… zawieszone  na dziedziÅ„cu poÅ‚udniowym na konstrukcji z żyÅ‚ek na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 10 metrów. Warto wspomnieć, że pomysÅ‚ takiej ekspozycji ma również swoje uzasadnienie w japoÅ„skiej tradycji. Ma nawet swojÄ… nazwÄ™ – sembazuru, co oznacza dosÅ‚ownie tysiÄ…c żurawi origami nawleczonych na sznur. Nić Å‚Ä…czÄ…ca żurawie jest dla nas symbolem wiÄ™zi miÄ™dzy ludźmi. Instalacja bÄ™dzie rosÅ‚a systematycznie z dnia na dzieÅ„ od 26 do 28 maja. Każdy z nas może mieć udziaÅ‚ w tym piÄ™knym dziele.

– Ważnym elementem instalacji jest możliwość oglÄ…dania jej z trzech perspektyw – tÅ‚umaczy Dominika Falkowska, studentka V roku architektury, projektantka instalacji.
– Od doÅ‚u, z dziedziÅ„ca, uczestnicy bÄ™dÄ… mogli przyglÄ…dać siÄ™ tÄ™czowej, unoszÄ…cej siÄ™ nad ich gÅ‚owami chmurze ptaków. Z poziomu parteru gmachu gÅ‚ównego bÄ™dzie można zajrzeć do wnÄ™trza instalacji, która bÄ™dzie dodatkowo tworzyÅ‚a ciekawÄ… grÄ™ Å›wiatÅ‚a i cienia na korytarzu. Natomiast z górnych okien bÄ™dzie można obejrzeć co dzieje siÄ™ na BaÅ‚tyckim Festiwalu Nauki poprzez instalacjÄ™ – z lotu żurawia.

PomocÄ… w skÅ‚adaniu origami sÅ‚użyć bÄ™dÄ… instruktorzy – studenci Politechniki. Przygotowane zostaÅ‚y również specjalne ulotki z instrukcjÄ… skÅ‚adania dla uczestników akcji.

Å»uraw w symbolice japoÅ„skiej zajmuje miejsce szczególne. JapoÅ„czycy uważajÄ…, że jeÅ›li ktoÅ› komuÅ› zÅ‚oży i podaruje żurawia, życzy mu tysiÄ…c lat pomyÅ›lnego życia. UznaliÅ›my wiÄ™c, że warto popularyzować tÄ™ dobrÄ… tradycjÄ™.

Å»urawie bÄ™dzie można skÅ‚adać na DziedziÅ„cu PoÅ‚udniowym Gmachu GÅ‚ównego Politechniki GdaÅ„skiej w czwartek i piÄ…tek, 26 i 27 maja, w godzinach 10.00-18.00 oraz w sobotÄ™, 28 maja od godz. 10.00 do godz. 12.00.
SkÅ‚adać bÄ™dÄ… również rektorzy uczelni technicznych, którzy przyjeżdżajÄ… do GdaÅ„ska na konferencjÄ™. Jak sobie radzÄ… z origami, można bÄ™dzie podejrzeć w czwartek w godz. 11.30-11.45. GoÅ›ciem specjalnym tej części imprezy bÄ™dzie Marek KamiÅ„ski. Podróżnik doÅ‚oży swojego żurawia origami do naszej instalacji.

A to już wiesz?  Przeżyj dzieÅ„ z Fahrenheitem


O godz. 12.00 w czytelni Biblioteki GÅ‚ównej rozpocznie siÄ™ spotkanie z Markiem KamiÅ„skim, pt. Poliglota bez granic. Impreza bÄ™dzie dedykowana kulturze japoÅ„skiej. Organizatorzy zapewniajÄ… symboliczny orientalny poczÄ™stunek.
ZdjÄ™cia z caÅ‚ej akcji zostanÄ… przesÅ‚ane do Uniwersytetu Aizu, z którym nasza uczelnia trzy lata temu podpisaÅ‚a porozumienie o wspóÅ‚pracy. Trzeba wspomnieć, że Aizu leży w prefekturze Fukushima, czyli obszarze dotkniÄ™tym tragicznym trzÄ™sieniem ziemi z marca br.


Organizatorem imprezy jest Centrum JÄ™zyków Obcych Politechniki GdaÅ„skiej oraz studenci uczÄ…cy siÄ™ jÄ™zyka japoÅ„skiego na naszej uczelni.


W akcjÄ™ wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ profesor Hanna G. Adamkiewicz-DrwiÅ‚Å‚o, kierownik ZakÅ‚adu Nauk Ekonomicznych, od lat zafascynowana kulturÄ… Japonii. Pierwszego swojego żurawia zÅ‚ożyÅ‚a ponad dwadzieÅ›cia pięć lat temu, nabierajÄ…c przez lata biegÅ‚oÅ›ci w skÅ‚adaniu innych form origami. JednoczeÅ›nie zgÅ‚Ä™bia filozofiÄ™ Kraju KwitnÄ…cej WiÅ›ni, nawiÄ…zujÄ…cÄ… do symboliki różnych form tej sztuki. Poza pracÄ… zawodowÄ… równie poważnie traktuje twórczość poetyckÄ…. OpublikowaÅ‚a książkÄ™ „Moje siebie oglÄ…danie” (Wydawnictwo Miniatura, Gdynia 2010), w której zebraÅ‚a caÅ‚Ä… swojÄ… twórczość poetyckÄ…. W niniejszej publikacji znajduje siÄ™ również prawie dwieÅ›cie miniatur poetyckich, wzorowanych na rytmice tradycyjnej formy wiersza japoÅ„skiego zwanego haiku.
Poniżej cytujemy jeden z wierszy, nawiÄ…zujÄ…cy do japoÅ„skiej sztuki skÅ‚adania papieru – origami.

Zapraszam do świata,
W którym z papieru i wyobraźni
Powstają najpiękniejsze historie,
do świata,
w którym panuje cisza
i przestrzenne harmonie.

W świecie origami nie ma łez
nie ma smaków: gorzko i sÅ‚ono,
tu stwórcÄ… jesteÅ› ty sam,
A twoja cierpliwość chodzi w kimono.
Hanna G. Adamkiewicz-Drwiłło

Zew żurawia mandżurskiego

W Japonii mówi siÄ™, że żuraw mandżurski żyje tysiÄ…c lat. Ptak ten jest symbolem powodzenia i dÅ‚ugowiecznoÅ›ci, a jego wizerunek staÅ‚ siÄ™ japoÅ„skim symbolem narodowym. Jednak spotkanie prawdziwego żurawia w Japonii należy do rzadkoÅ›ci. Pod koniec XIX wieku uważano, że czarno-biaÅ‚e ptaki o dÅ‚ugich szyjach i charakterystycznych czerwonych czubach już wyginęły. Ale pewnego dnia w 1952 roku na najbardziej wysuniÄ™tej na póÅ‚noc dużej japoÅ„skiej wyspie Kushi ro pojawiÅ‚o siÄ™ kilkanaÅ›cie osobników. Miejscowi rolnicy zaczÄ™li je dokarmiać i tak populacja zaczęła siÄ™ odradzać.

A to już wiesz?  ?Spotkanie? w Nowym Jorku

Obecnie żuraw japoÅ„ski jest drugim pod wzglÄ™dem rzadkoÅ›ci wystÄ™powania gatunkiem żurawia na Ziemi. Na wyspie Hokkaido żyje ich okoÅ‚o 1000 – tutaj siÄ™ rozmnażajÄ…, przemierzajÄ… pola i wykonujÄ… taÅ„ce godowe na obszarze bagien i torfowisk póÅ‚nocno-wschodniej części wyspy.

Wiadomości zaczerpnięte z http://www.zielonasowa.home.pl/100miejsc/index.php?option=com_content&view=article&id=112:album&catid=9:galeria&Itemid=20

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy